Перша допомога при ДТП
Кожен водій зобов'язаний володіти основами надання першої медичної допомоги як самому собі, так і іншим постраждалим, а також мати аптечку першої допомоги. Це потрібно, як кажуть, не для галочки, а для того, щоб бути корисними своїми знаннями та навичками в екстремальній ситуації, що можуть врятувати життя людині.
Які типові риси нещасних випадків на транспорті?
- Раптовість, несподіванка.
- «Людський фактор» - неможливість контролювати свою реакцію і дії інших учасників нещасного випадку внаслідок стресу і раптовості.
- Множинні механічні травми, отримані при ДТП.
- Можлива небезпека для життя при ДТП.
Що кажуть Правила дорожнього руху з приводу надання медичної допомоги при ДТП?
2.10. У разі причетності до дорожньо-транспортної пригоди водій зобов'язаний:
- а) негайно зупинити транспортний засіб і залишатися на місці пригоди;
- б) увімкнути аварійну сигналізацію і встановити знак аварійної зупинки відповідно до вимог пункту 9.10 цих Правил;
- в) не переміщати транспортний засіб і предмети, що мають причетність до пригоди;
- г) вжити можливих заходів для надання першої медичної допомоги потерпілим, викликати карету швидкої медичної допомоги, а якщо це неможливо, звернутися за допомогою до присутніх і відправити потерпілих до лікувального закладу;
- ґ) у разі неможливості виконати дії, перелічені в підпункті «г» пункту 2.10 цих Правил, відвезти потерпілого до найближчого лікувального закладу своїм транспортним засобом, попередньо зафіксувавши розташування слідів пригоди, а також положення транспортного засобу після його зупинки; у лікувальному закладі повідомити своє прізвище та номерний знак транспортного засобу (з пред'явленням посвідчення водія або іншого документа, який посвідчує особу, реєстраційного документа на транспортний засіб) і повернутися на місце пригоди;
- д) повідомити про дорожньо-транспортну пригоду орган чи підрозділ міліції, записати прізвища та адреси очевидців, чекати прибуття працівників міліції;
- е) вжити всіх можливих заходів для збереження слідів пригоди, огородження їх та організувати об'їзд місця пригоди;
- є) до проведення медичного огляду не вживати без призначення медичного працівника алкоголю, наркотиків, а також лікарських препаратів, виготовлених на їх основі (крім тих, які входять до офіційно затвердженого складу аптечки).
Своєчасна і ефективна медична долікарська допомога на місці події є найважливішим чинником збереження життя постраждалих та прискорення одужання в посттравматичному періоді.
Чи існує алгоритм дій надання першої допомоги при ДТП (при дорожньо-транспортній пригоді.
Надаючи першу допомогу, необхідно діяти за правилами:
- Негайно визначити характер і джерело травми.
Найбільш часті травми у разі ДТП ─ поєднання пошкоджень черепа, нижніх кінцівок і грудної клітки. - Витягти потерпілого з автомобіля або винести з кювету, оглянути його, звільнити від одягу, розстебнувши, розірвавши чи розрізавши його.
При цьому треба володіти навичками вилучення постраждалого з автомобіля, щоб невмілими діями не заподіяти шкоду. - Надати першу допомогу відповідно до виявлених травмами.
- Перенести постраждалого в безпечне місце, укрити від холоду, спеки чи дощу.
- Викликати лікаря («Швидку допомогу»).
- Організувати транспортування потерпілого в лікувальну установу (якщо в цьому є необхідність).
Врахуйте, що в ряді випадків будь-яка транспортування потерпілого протипоказана (зупинка дихання та серцевої діяльності, сильна кровотеча, множинні травми), так як може бути небезпечною для життя.
Визначення обсягу завдань для рятувальника.
На першому місці стоять загрозливі для життя стани:
артеріальна кровотеча;
порушення дихання;
зупинка серцевої діяльності.
Все інше (опіки, біль в області серця і т.д.) - потім.
Рятувальник повинен за 5-10 секунд визначити, які з трьох найважливіших станів є і діяти по порядку, починаючи з більш важливих і закінчуючи менш важливими заходами.
Зупинка зовнішньої артеріальної кровотечі.
Тобто, якщо є «відкритий кран» - артерія, з якої продовжується кровотеча, то його треба закрити, інакше всі інші заходи можуть не врятувати життя потерпілого. Головне при досягненні цієї мети - оперативність, тобто здатність знайти, дістати і накласти джгут за мінімальний час. Адже це не тільки час до зупинки кровотечі (визначає обсяг крововтрати), але і час до початку відновлення дихання і кровообігу, якщо в цьому є необхідність. Порушення функцій мозку є оборотним при відновленні кровообігу через 3-5 хвилин, тому часу на роздуми практично немає.Відновлення дихання та серцевої діяльності.
Якщо потерпілий не приходить до тями, треба негайно визначити наявність і частоту дихання, а також частоту пульсу на сонній артерії.
Що робити, якщо потерпілий при ДТП без свідомості, дихання і серцебиття:
Потрібно діяти швидко і чітко в наступній послідовності:
- звільнення дихальних шляхів;
- штучне дихання методом «рот в рот»;
- зовнішній масаж серця.
- Відновлення свідомості.
Якщо потерпілий без свідомості, але дихає і пульс в межах норми, треба постаратися привести його до тями, давши понюхати нашатирний спирт.
Як оцінити стан у потерпілого, щоб надати першу допомогу при ДТП?
Якщо потерпілий був у непритомному стані відразу після травми, а потім прийшов до тями, то він сам або навколишні повинні повідомити про це. За тривалістю втрати свідомості судять про тяжкість травми. Стан оглушення визначають по мовному контакту з потерпілим.
- Стан ясний - коли є повний мовний контакт і потерпілий дає осмислені відповіді.
- Легке оглушення - коли відповіді уповільнені і спостерігається дезорієнтованість і сплутаність відповіді.
- Оглушення виражене - коли потерпілий дає односкладові та неадекватні відповіді: «так», «ні».
Як потрібно витягувати постраждалого з автомобіля, щоб надати першу допомогу при ДТП?
Пам'ятаючи про те, що у потерпілого нерідко буває пошкоджена грудна клітка, переносити його треба вкрай обережно, здійснюючи тягу за пахові області. При цьому постарайтеся не стискати грудну клітку. Слідкуйте за тим, щоб не заподіяти потерпілому болю і щоб Ваші дії не погіршили його стан.
Як транспортувати потерпілого в залежності від виду травми і тяжкості стану?
Основною вимогою до транспортування потерпілого в лікувальну установу є забезпечення спокою і достатніх зручностей. При транспортуванні необхідно враховувати стан здоров`я потерпілого. Якщо він задовільний - можна перевозити на попутному транспорті. Не кожен попутний транспорт, особливо вантажний, може бути використаний для цього, так як тряска і поштовхи можуть заподіяти додаткову травму і погіршити загальний стан.
- При черепно-мозковій травмі хворого транспортувати тільки автомобілем «швидкої допомоги» і в лежачому положенні. Бажано навколо голови розмістити валик з рушника, згорнутого у вигляді бублика. Потерпілому забороняється самостійно пересуватися.
- При травмі грудної клітки постраждалого транспортувати в напівсидячому положенні.
- При переломі ключиці - в сидячому положенні.
- При закритій травмі живота - в положенні лежачи на спині з холодом на животі.
- При травмі обличчя і щелеп - в положенні лежачи з поверненою на бік головою.
- При травмі поперекового відділу хребта - в положенні лежачи на животі на жорсткій основі.
- При закритій черепно-мозковій травмі - в положенні лежачи на спині з поверненою на бік головою. Це попередить западання язика (запалий язик перекриє дихальні шляхи і викличе порушення дихання, аж до виникнення потреби в реанімаційних заходах) і в разі блювоти не дозволить блювотним масам, а також слині потрапити в дихальні шляхи, що також небезпечно для життя потерпілого.
- При травмі таза потерпілого слід транспортувати в положенні «жаби».
- Якщо потерпілий у стані шоку і непритомності, його транспортують лежачи в положенні «складаного ножа» (ноги підняті, але не більше ніж на 15-20˚).